Hong Kong 2014 czyli Greatdee w wielkim mieście cz. 1

Hong Kong 2014 czyli Greatdee w wielkim mieście cz. 1Jak niektórzy wiedzą, ale może nie wszyscy – w marcu odwiedziłam Hong Kong. |będzie DUŻO ZDJĘĆ!| Na bieżąco na moim Instagramie pojawiały się zdjęcia, a dzisiaj w końcu napiszę o moim wyjeździe parę słów 🙂 Zainteresowanych zapraszam do lektury i do oglądania, a czekających na kosmetyczne wpisy zapraszam w czwartek na wiosenno-letni kolorowy makijaż step by step!

*****

No więc, Hong Kong? Ale jak? Gdzie? Przecież to drugi koniec świata? Ale nie ma czasu się zastanawiać, jest okazja jest też szybka decyzja jadę! SAMA! Niestety mój M. nie może jechać 🙁 Na szczęście na FB zawiązała się grupa nieznajomych i znalazłam współlokatorkę z Poznania do pokoju w hostelu. No więc jadę! Oczywiście nie mam paszportu, bo ważność skończyła się ponad rok temu, aleee po lekkiej gimnastyce udaje mi się nakłonić Urząd do szybszego wydania paszportu, uff. Paszport jest, mapa jest, przewodnik jest. Mogę jechać.

Hong Kong 2014 czyli Greatdee w wielkim mieście cz. 1Podróż jest kilku etapowa:

 1. Przejazd pociągiem do Warszawy (wstyd się przyznać, ale nie znam stolicy nic a nic)
 2. Lot do Amsterdamu (ooook, TO jest lotnisko!)
 3. Lot do Hong Kongu (nie nie, TO jest lotnisko :D)

Padło na linie KLM i lot łączony, który w całości trwa ok 15-16h z przesiadką. Na przesiadkę w Amsterdamie mam ok 2h więc nawet taki lotniskowy lamus jak ja da radę w tym czasie odnaleźć odpowiednie bramki 😉 Lot do Hong Kongu jest długi, ok 12h, ale do dyspozycji mam swój własny monitor+słuchawki+pilota, na którym na bieżąco mogę śledzić lot i jego parametry, oglądać filmy, słuchać muzyki, grać w gry itd. Wyjechałam z Poznania o godzinie 7 rano, w Hong Kongu miałam być ok. południa ichniego czasu więc większość lotu i tak przespałam.

Lotnisko w Hong Kongu znajduje się na wyspie Lantau i UWAGA! z terminalu do miejsca odbioru bagażu jedzie się lotniskowym metrem! Ja jadę do HK z okazji odbywających się targów, więc to pierwsze miejsce, które odwiedzam. Korzystam też z organizowanych przez targi darmowych wycieczek, więc już pierwszego dnia udało mi się zobaczyć co nieco 🙂

 • Most Ts’ing Ma – Hong Kong

Most Ts'ing Ma - Hong KongTs’ing Ma to ponad 2km most wiszący. Trzeba przyznać, że robi wrażenie. W najwyższych punktach ma ponad 200m wysokości. Jeżdżą po nim samochody i metro.

 • Kowloon Walled City Park – Hong Kong

Kowloon Walled City Park - Hong KongKowloon Walled City Park to park, który powstał na niegdysiejszym zakazanym mieście. Jest to bardzo ciekawa historia i zachęcam do poczytania! W skrócie, było to miasto, którego nie chciała ani Wielka Brytania ani Chiny w związku z czym pozostawało bez żadnego nadzoru ani prawa. Jak łatwo się domyślić, był to dom całego złaaa 😉 Ale tak serio, warto o tym poczytać, miejsce to podobno było pierwowzorem miasta Gotham z Batmana.

Kowloon Walled City Park - Hong Kong*****

Następnego dnia wybieram się do największego siedzącego Buddy na świecie. Najpierw jadę metrem na końcową stację Tung Chung a potem przesiadam się na kolejkę linową Ngong Ping 360.

 • Ngong Ping 360 – Hong Kong

Ngong Ping 360 - Hong KongOczywiście na zdjęciach widać widoki z wagonika. Widać też, jak mieszkają mieszkańcy HK. Da się to określić jednym słowem – CIASNO. Mieszkania są małe, wieżowce są budowane ciasno i są wysokie, żeby jak najwięcej mieszkań się zmieściło. Do tego mieszkania są drogie. Widać też jaka jest pogoda, generalnie szaro. Podczas mojego pobytu trafiam na kilka monsunów, ale generalnie jest dość ciepło, ok 15-22st. Ngong Ping 360 to kolejka linowa, która zawozi nas do samego Buddy. Przejażdżka trwa 25min, a po drodze roztaczają się niesamowite widoki! Bilet kosztuje ok. 150HKD. Warto wziąć coś do ubrania, bo mnie nieźle na górze wywiało.

The Big Buddha and Po Lin Monastery Ngong Ping 360

 • The Big Buddha and Po Lin Monastery – Hong Kong

Dojechałam do wioski. Wygląda fajnie, ale to same sklepy z pamiątkami i restauracje (DROGO!). Po przejściu całej trafiłam na plac, który kiedyś był fortecą. Czuję się obserwowana, nade mną ciągle góruje Wielki Budda. To największy siedzący Budda na świecie, budowali go 12 lat! Niespełna 300 schodów do góry i mogę oglądać wielkiego 34 metrowego Buddę z brązu z bliska. Tak naprawdę lepiej widać go z dołu 😉 No, ale jak już tam jestem to jak mogę nie wejść? Z góry widoki piękne, widać leżący niedaleko klasztor Po Lin – zaraz do niego pójdę! The Big Buddha and Po Lin Monastery hong kong

 Uff, zlazłam na dół. Prawie naprzeciwko, po drugiej stronie placu jest klasztor. A w nim i naokoło wielu modlących się i palących kadzidła wiernych. Jest to czynne miejsce kultu, dlatego zachowuję się cicho i staram się nie przeszkadzać wiernym. Zdjęcia oczywiście bez flasha, ale w sumie to i tak nigdy go nie używam. Na szczęście można wszędzie wejść i wszystko oglądać.

The Big Buddha and Po Lin Monastery hong kongKlasztor jest przepięknie zdobiony, misz-masz tych kolorów i kształtów może przyprawić o zawrót głowy! Wszędzie zapach kadzideł, wszędzie odgłos potrząsanych w rękach wiernych patyczków. Jest tak inaczej i tak pięknie 🙂 Ilość złota w świątyni jest dla mnie szokiem, jednak w zalewie czerwieni, zieleni i masy, MASY ozdób i wzorów jakoś się wtapia w jedną barwną całość. Wbrew pozorom to, że zwiedzam samotnie nie wzbudza żadnej sensacji. Ludzie są mili i pomocni, ale nie przesadnie.

Po Lin Monastery hong Kong*****

Kolejny dzień, kolejne zwiedzanie 😉 Nie pochwaliłam się gdzie mieszkam! Na 17 piętrze (czyli jak na tutejsze wieżowce – dość nisko) w legendarnym budynku Chungking Mansions w dzielnicy Tsim Sha Tsui. Czyli w centrum po stronie lądu, tuż przy stacji metra, przy jednej z głównych ulic, wiecznie tętniącej życiem i neonami Nathan Road. Dlaczego ten budynek jest legendarny? Hmm, kiedyś było to siedlisko zła 😉 (był nawet film Chungking Express). A dzisiaj mieści się tam niezliczona ilość hosteli, do wind są kolejki, którymi steruje specjalna obsługa, na poziomie 0 jest niezliczona ilość sklepików z… wszystkim. Jedzeniem (pyszne hinduskie samosy!), telefonami (karta za 100HKD z nielimitowanym internetem na 8 dni), torebkami, zegarkami itd. oraz kantory. W pierwszej chwili jak tam wejdziesz chwycisz się za torebkę/portfel/kieszenie, ale tak naprawdę nic złego się tam nie dzieje, ruch jest niesamowity, turyści i stali mieszkańcy mieszają się ze sprzedawcami i nagabywaczami.

Dzisiaj wieczorem jadę na wycieczkę organizowaną przez targi więc póki co idę pieszo na niedaleko mieszczącą się Aleję Gwiazd.

 • Avenue of Stars – Hong Kong

Avenue of Stars - Hong KongAvenue of Stars ciągnie się wzdłuż Victoria Harbour i wypełniona jest gwiazdami. Ja rozpoznałam tylko 2: Jet Li i Jackie Chan. Reszta nazwisk niestety jest mi obca. Oczywiście nie przegapiłam wielkiego Bruce’a Lee, który ma swój osobny pomnik. Mam też zdjęcie jako dowód, że serio tam jestem, a nawet trafiłam na jakieś tradycyjne występy:

Avenue of Stars - Hong KongNajbardziej jednak podoba mi się to co widzę przed sobą: widok na wyspę Hong Kong.

Hong Kong panoramaPanorama jest niesamowita, jak okiem sięgnąć z wody wyrastają wieżowce! Codziennie panorama wygląda inaczej, ciągle chce się jej robić zdjęcia 🙂 Pokażę Wam też trochę w zbliżeniu 😉

Hong Kong panoramaHong Kong panoramaNa zdjęciu wyżej widać prom, którym płynę na wyspę Hong Kong. To COŚ nad samą wodą, co trochę wygląda jak opera w Sydney to Hong Kong Convention and Exhibition Centre czyli budynek targów. Za to widok z wyspy Hong Kong na ląd czyli dzielnicę Tsim Sha Tsui wygląda nie gorzej:

Tsim Sha Tsui panoramaOd lewej zaczynając widać najwyższy wieżowiec w Hong Kongu Sky100, na którego 100 piętrze jest taras widokowy, poniżej jest przystań Star Ferry, tuż obok Wieża Zegarowa i ten fikuśny budynek to Centrum Kultury. Po prawej stronie wielki Hotel InterContinental.

 • Lion Pavillion – Hong Kong

Nadszedł wieczór, a w sumie późne popołudnie, tutaj ciemno już było o 19 – a więc wycieczka. Jadę na Victorias Peak oglądać wieczorną panoramę z Lions Pavillion. Jest to najbardziej znany widok na Hong Kong i to on króluje na pocztówkach.

Hong Kong Victorias Peak viewCiężko się robi zdjęcia w ciemnościach z ręki, a statywu niestety nie mam 🙁 Koniecznie muszę tu wrócić za dnia!

 • Lan Kwai Fong – Hong Kong

Ostatnim przystankiem na dzisiaj jest dzielnica rozrywki, czyli Lan Kwai Fong na wyspie Hong Kong. Szczerze mówiąc, zdziwiona jestem wielkością tej „dzielnicy”, która w praktyce jest 2-3 uliczkami. Szukając jej, przeszłam przez środek i prawie minęłam.

Lan Kwai Fong Hong KongJest jednak ciepło i przyjemnie, więc spaceruję ulicami. Rozświetlone neonami i reklamami ulice miasta wyglądają urzekająco.

*****

Dzisiaj czeka mnie sporo chodzenia 🙂 Najpierw jadę do świątyni Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple, a potem kolejne znane miejsca.

 • Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple – Hong Kong

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple - Hong KongSik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple to czynne miejsce kultu. Przed wejściem mam okazję porozmawiać z przemiłym panem z Singapuru, który powiedział mi, że to bardzo znane miejsce, do którego przyjeżdżają wierni z całego świata. Jak wiele historycznych miejsc w Hong Kongu (i chyba w Chinach też) nie jest to jeden budynek a zespół budynków i pawilonów.

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple - Hong KongNie wiem co mam fotografować najpierw! Oczywiście, jest tyle ludzi, że nie ma szans na uchwycenie chwili bez nikogo w kadrze. Czerwień, zieleń, żółty, złoto… Lampiony, ornamenty, mnóstwo postaci. Łączą się tu podobno 3 religie: buddyjska, taoistyczna i konfucjańska, a świątynia obiecuje spełniać każdą prośbę.

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple - Hong KongCo tu dużo mówić, to miejsce jest piękne, niesamowicie mi się podoba. Spędziłam tu większą część dnia, bo ciągle odkrywałam nowe szczegóły, nowe miejsca. Wszędzie palące się kadzidła i masa modlących się stwarzają niesamowity klimat. Inną rzeczą, która rzuca mi się w oczy i jest niesamowita to kontrast między starą świątynią, miejscem świętym, bogato zdobionym i przepełnionym duchowością z otaczającymi ją mieszkalnymi wieżowcami i ulicznym zgiełkiem.

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple - Hong KongNo ale czas ruszać dalej…

 • Flower market, Goldfish market, Birds garden – Hong Kong

W Hong Kongu jest wiele marketów, najczęściej z tzw. u nas „chińszczyzną” czyli bez markowymi tanimi ciuchami, a czasem też z podróbkami. Ja wyczytałam, że warto iść na Flower market, Goldfish market, Birds garden. Akurat są tuż obok siebie więc idealnie dla mnie.

Flower market, Goldfish market, Birds garden - Hong KongGoldfish market to ulica, na której jeden przy drugim stoją „stragany” z rybkami. Z tego co się dowiedziałam tutaj w Hong Kongu bardzo popularne jest trzymanie rybek lub ptaków w klatkach. Na stoiskach jest pełen przegląd rybek, od welonów po wrażliwe paletki. Muszę przyznać, że ta wystawa masy rybek w workach niekoniecznie do mnie trafia…

Flower market jak nazwa wskazuje to stoiska z kwiatami 🙂 Cała ulica pełna kwiatów! Pachnie cudownie, ale nie widzę jakichś super egzotycznych kwiatów 😉 Trochę storczyków ładnych widzę, ale takie same są u nas.

Birds garden na koniec. Ptaki w klatkach to też niezbyt moje klimaty, ale ku mojemu zaskoczeniu jest to faktycznie ogród a nie ulica ze stoiskami. Bardzo ładnie tutaj a ptasi harmider jest większy niż myślałam. Wszędzie wiszą klatki z ptakami, klatki na ptaki, inne akcesoria dla ptaków. Widzę srokę w klatce 😛

Końcówka dnia zdecydowanie nie zniosła konkurencji z początkiem czyli wizytą w świątyni 😉

*****

To na tyle. Koniec części pierwszej, inaczej ten post ciągnąłby się w nieskończoność! Tym, którzy tu dotarli gratuluję wytrwałości 😉 Tych, którym mało zapraszam na kolejną część moooże jutro, mam nadzieję! A na sam koniec przegląd jedzenia:

Hong kong food*****

Cała relacja:

Makijaż na studniówkę 2018 oko

Tutoriale

Recenzje

Makeup Crimes

Podróże

Prywata

Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Candy Killer
14 kwietnia 2014 9:07 PM

bajecznie !! 🙂

Greatdee
Reply to  Candy Killer
14 kwietnia 2014 9:12 PM

Noo było super 🙂

Chabrowa Ania
14 kwietnia 2014 9:26 PM

O rany… A ja się cieszyłam, że w Niemczech byłam w wakacje, a tu ludzie na drugi koniec globu latają… 😀

Greatdee
Reply to  Chabrowa Ania
15 kwietnia 2014 11:17 AM

Eee, nie ważna jest odległość, tylko czy czas był fajnie wykorzystany 😉

Marta Gie
14 kwietnia 2014 8:59 PM

Nareszcie! Lecę zobaczyć 😉

Thank God I'm a Woman
Reply to  Marta Gie
14 kwietnia 2014 9:01 PM

Zapraszam 😉 nie łatwo się było zabrać, narobiłam taką masę zdjęć, że ciężko się przez to przekopać 😛

Kma
Kma
14 kwietnia 2014 9:55 PM

Mega zazdrość 🙂 !

Greatdee
Reply to  Kma
15 kwietnia 2014 11:18 AM

No to w drogę! 😉

z piątku na sobotę
15 kwietnia 2014 10:12 AM

Wow, pięknie! Ja w styczniu tego roku wróciłam z niespełna miesięcznej wyprawy po wschodnim wybrzeżu Chin, największe wrażenie zrobiły na mnie oczywiście największe miasta, czyli Szanghai oraz Ningbo. Chiny są piękne, ale po powrocie do domu długo nie mogłam się otrząsnąć 😀 Poznałam je strony „codzienności” moja podróż nie była stricte pod kątem turystycznym 🙂

Greatdee
Reply to  z piątku na sobotę
15 kwietnia 2014 11:19 AM

O super 🙂 Pisałaś na blogu o tym? Chętnie bym poczytała 🙂

z piątku na sobotę
Reply to  Greatdee
15 kwietnia 2014 9:21 PM

Nie pisałam, ale chyba zrobię taką wspominkową fotorelację 🙂

Greatdee
Reply to  z piątku na sobotę
16 kwietnia 2014 11:04 AM

Ja bardzo chętnie przeczytam!

MizzVintage
MizzVintage
15 kwietnia 2014 11:08 AM

Ależ Ci zazdroszczę! Rewelacja.
Jestem też pełna podziwu, że odważyłaś się pojechać sama.
A jak w ogóle doszło do tego wyjazdu? Bo rozumiem, że to jakaś zorganizowana akcja była 🙂

Greatdee
Reply to  MizzVintage
15 kwietnia 2014 11:21 AM

Dzięki 😉 Chcę zrobić jeszcze właśnie takie techniczne podsumowanie, co? jak? za ile? dlaczego? I wtedy odpowiem na wszystkie pytania mam nadzieję 😉

MizzVintage
MizzVintage
Reply to  Greatdee
15 kwietnia 2014 3:29 PM

No to czekam z niecierpliwością 🙂

Dominika Kasowska
15 kwietnia 2014 11:11 AM

Piękne zdjęcia, zazdroszczę wyjazdu, widoków chociaż nie jestem jakąś wielką fanką kultury wschodu. Pamiątka na całe życie 😀

Greatdee
Reply to  Dominika Kasowska
15 kwietnia 2014 11:22 AM

Dla mnie też Azja nigdy nie była jakaś szczególnie nęcąca, ale okazja się nadarzyła – trzeba było korzystać 😉

MizzVintage
MizzVintage
15 kwietnia 2014 3:30 PM

No to czekam w takim razie 🙂

wenus-lifestyle
15 kwietnia 2014 9:50 PM

Wow, świetne zdjęcia <3 Relacja wspaniała ;P

Greatdee
Reply to  wenus-lifestyle
16 kwietnia 2014 11:04 AM

Dziękuję 🙂

Aneta
22 kwietnia 2014 7:50 AM

superancko to wszystko wygląda, aż człowiekowi zachciało się tam lecieć 🙂

Greatdee
Reply to  Aneta
3 maja 2014 8:09 PM

🙂

Hong Kong Dreaming
3 maja 2014 2:00 PM

Szkoda, że na taką średnią pogodę trafiłaś, ale wierz mi i tak jest to dużo lepsza opcja niż być na zewnątrz w najgorszy upał i wilgotność. Klimat tu jest inny i jak jest gorąco jest nie do zniesienia!

Greatdee
Reply to  Hong Kong Dreaming
3 maja 2014 8:10 PM

Tak właśnie mi się wydawało 🙂 Ale ja nie narzekam, było przyjemnie 😉

Lina
3 maja 2014 7:29 PM

Bardzo piekne zdjecia, ale chcialam tylko dodac, ze wdarl sie malusi blad – oficjalna nazwa wzgorza to Victoria Peak, nie Victoria’s Peak chociaz tak by bylo bardziej poprawnie 🙂

Greatdee
Reply to  Lina
3 maja 2014 8:11 PM

Aaa no właśnie, ciągle mi coś nie pasowało w tej nazwie 😉

Darek Mołodecki
10 kwietnia 2015 6:24 PM

test komentarzy

Podobne wpisy
Jak spakować się do bagażu podręcznego na wyjazd?

Jak spakować się do bagażu podręcznego na wyjazd?

Jak spakować się do bagażu podręcznego na wyjazd? To niemożliwe? Możliwe! Nie trzeba dokupować większego bagażu, spokojnie można spakować się w bagaż podręczny na wyjazd.  Jeśli podróżujesz tanimi liniami lotniczymi i możesz zabrać ze sobą tylko bagaż podręczny,...

czytaj dalej
Wyjazd do Hong Kongu – praktyczne porady

Wyjazd do Hong Kongu – praktyczne porady

Dlaczego "Wyjazd do Hong Kongu - praktyczne porady"? Bo sama przed wyjazdem takich szukałam i nie za wiele znalazłam... Napisałam już relację z podróży cz. 1 i cz. 2, a teraz chciałam podzielić się jeszcze paroma praktycznymi poradami. Zdaję sobie sprawę, że nie jest...

czytaj dalej
Hong Kong 2014 czyli Greatdee w wielkim mieście cz. 2

Hong Kong 2014 czyli Greatdee w wielkim mieście cz. 2

Wczoraj opisałam pierwszą część zdjęć z Hong Kongu, dzisiaj czas na drugą - tak jak obiecałam 😉 Na koniec będzie jeszcze 3 część podsumowania praktycznych porad, cen itd. Mam nadzieję, że to będzie dobra odpowiedź na większość pytań, ale chętnie się dowiem co Was...

czytaj dalej